Bu yazımızda protherm leopard modeli cihazlarda karşılaşılan F9 Hatası nedir? bu durumda neler yapılmalı açıklamaya çalışacağım.

Bu konuyu okuyor iseniz protherm marka kombinizin ekranında F9 Arıza kodu alıyor olmalısınız.  Evet sözü dolaştırmadan protherm F9 arıza kodu anlamı ”Hava akış sivici kontak hatasıdır” Şimdi aşağıda hava akış sivici nedir? cihazın neresindedir? gibi aklınızda olan sorularınıza cevaplıyoruz.

Hava akış sivicinin bir diğer adı ”Prosestat” dediğimiz parçadır. Bu parça görünümü farklı da olsa tüm kombi cihazlarında vardır. Görevi fan motoru’nun düzgün çalışıp çalışmadığını elektronik karta bildirir. Şöylede açıklayabiliriz eğer elektronik kart fan motoruna elektrik gönderdiği halde ”Prosestat” kontak açmıyor ise cihaz arızaya geçecektir. Yani hava sivici bir nevi fan motorunun bekçisidir.

Protherm hava sivici cihazın neresindedir? Sorusu yukarıda yazılandan anladığınız gibi hemen fan motorunun yanındadır. Fan motorundan çıkan şeffaf hortumu takip ettiğinizde prosestatı görürsünüz. Protherm f9 arıza kodu alıyor iseniz cihazı çalıştırdığınızda fan hiç çalışmıyorsa hava sivicine bağlı iki soket kablolardan birisini çıkartığınızda fan motoru çalışıyor ise prosestat arızalanmış yenisi ile değiştirilmelidir. İki çeşit hava sivici resimleri aşağıdadır.

Lütfen sizler için yazdığımız bu konudan protherm f9 hatası için istediğiniz bilgiyi bulduysanız. Emeğimizin karşılığı olarak konu altından yorum yazmayı çok görmeyiniz.

prosestat

siyah-prosestat

 

 

16 thoughts on “Protherm F9 Hatası

 1. Merhaba admin bizim kombi de devamlı değil de bazen f9 hatası veriyor. Ben kombiyi komple kapatıyor, tekrar açtığımda çalışıyor bir zaman sonra f9 ile karşılaşıyoruz. Acaba o prosestat denilen parçamı takılı kalıyor? Ne yapmamamızı önerirsiniz.

  1. Muhtemelen evt prosestat takılı kalıyor olabilir. Tavsiyem öncelikle prosestat hortumlarını kontrol ediniz. İçerisinde su birikintisi olmasın. Birde fana giren kısım tıkanmış olabilir.

 2. Üsteki küçük plastik parça prosestat hortumları çıkarıp kontrol ettim su yoktu içinde tekrardan yerine taktım bir süre çalıştı kombi daha sonda yine f09 hatası verdi. Sanırım o parçanın değişmesi gerekiyor

  1. Evet cemil bey anlattığınıza göre protherm f09 hatası genellikle prosestat dediğimiz parçadan kaynaklanmaktadır.

 3. proterm allah kahretsın nalet olsun böyle bır firmaya allah aşkına her yıl kar yağınca bozulumu bır kombi adıbatsın italyan diye sattılar ömrümü tüketti şu an kar yarım metre ben donuyorum servis cağırıyorum 4 gun sonra yol açıksa diyor LÜTVEN BU KOMBİDEN UZAK DURUN SAKIN ALMAYIN

  1. Çoşkun bey öncelikle bilmelisiniz ki biz firma olarak İstanbul da özel kombi servisi hizmeti veriyoruz. Markanın kalitesine gelince iyi de diyemem çok da kötü bir kombi denilemez. Biz firmamız İstanbul içerisinde servis talebinize aynı gün hizmet vermeye çalışıyoruz iş yoğunluğunda ertesi güne kaldığı olabiliyor. Elimizden geldiğince bu soğuk kış günlerinde aynı gün yetişmeye çalışıyoruz.

 4. Merhaba,

  Proherm lyxm kombi çakmak çakıyor ama ateşlemiyor, gaz gitmişti yeni geldi. sorun nedir, daha önce servis geldi, havasını aldı çalıştı nasıl hava alınır.

 5. Yeni farkettim kombi sürekli devrede 40 derecede şuan ve hava socaklığıda normal saat gibi tıkır tıkır ses geliyor

 6. Merhabalar f9 hatadı alyorum protherm lynx marka kombıden..bu arada 1 hafta içinde kart degıstı..voltaj düzenleyıcı takıldı yıne aorunlu ve evde bebek var..aldıkları para haram olsunn

  1. F9 hatası prosestat ile alakalı bir durum. Ana kart arızası değildir. Bize ulaşın uygun fiyat a hallederiz. Ehliyetsiz, belgesiz kişilerden uzak durunuz.

 7. merhaba
  neva demir döküm kombi
  elektrik kesilince f9 hatası veriyor resetliyoruz ama çalışmıyor nedeni ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button