Protherm kombinizde gördüğünüz bu kod cihazınızın her iki konumununda çalışmasını engelleyen bir koddur. Yani ekranınızda f12 arıza kodu alıyorsanız kalorifer ile sıcak su ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Sizlere bu arıza ile ilgili detaylı bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle protherm f12 arıza kodu anlamı elektrik voltajı hatasıdır. Ekranda bu kod görüldüğünde ana kartınız arızalı veya düşük voltaj da elektrik alıyor olabilirsiniz. Yine tam tersi olarak yüksek voltaj alındığında arıza kodu olarak protherm kombiniz size f12 arıza kodu olarak yansıtacaktır.

protherm f12

Genellikle yüksek voltaj gelen kombilerde ana kartlarının zarar görüp arızalandığını sık olarak gözlemlemekteyiz. Defalarca karşılaştığım bu arıza kodundan edindiğim tecrübem ile sizlere yapmanız gerekenler hakkında şunları öneriyorum. Öncelikle elektrik voltajını kontrol edin avometre ile voltajın 220 volt geldiğine emin olun. Cihazınızın reset tuşuna basın eğer cihaz açılır açılmaz size yine aynı kodu verecek olursa ana kartınız artık arızalanmıştır.  Reset attınız cihaz çalıştı ise size tavsiyem hemen cihazınızın elektrik girişine regülatör taktırmanız sizin faydanıza olacak. Çünkü zamanla ana kartın arızalanması kaçınılmazdır. Regülatör ile elektrik voltajını sabit olarak ana karta göndererek korumasını sağlamış olursunuz.

Unutmayın ana kartınız arızalı olsa dahi tamiri firmamızda mümkündür. Tamiri yapılan ana kart 1 yıllık garanti kapsamındadır.

Konu dışında tüm protherm kombi modelleri, tüm arıza kodları için paylaşımların bulunduğu forum sayfası sizlere teknik destek sağlamaktadır. Siteye ulaşmak için protherm arıza kodları adresini ziyaret ediniz.

 

8 thoughts on “Protherm f12 Arızası

  1. Merhaba Admin Bizim protherm Kombimizde F_12 Hatasını alıyoruz. elektirkçi çağırdık kart da problem olabileceğini söyledi.Bu durumda Bizim Masrafımız ne kadar olur ?

    1. Melih bey f12 hatasının ana karttan kaynaklanma ihtimali %90 dır. Eğer ana kart arızalı ise biz özel kombi servisi olarak ana kartınızın tamirini 1 yıl garanti kapsamına sokarak tamir ediyoruz. Elektrik voltajı ile alakalı durumlarda sadece servis ücreti alıyoruz. Örneğin cihazınıza 220 volt elektrik gelmesi gerekirken 190 volt geliyor ise yine f12 arıza kodu ile karşılaşırsınız. Bu sorunu çözmek için cihazınıza regülatör taktırmanız gerekmektedir. Regülatörü yine firmamızdan temin edebilirsiniz.

  2. Merhabalar. Prothem kombim f12 arızası veriyor. Voltajların. Ölçümlerde doğru geliyor
    Kartta da arıza olmadığı. Söylendi

    1. Yetkili servis kart tamiri yapmıyor. Biz özel kombi servisi olarak bu arıza da kart tamiri yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button