Kombi kullanıcısı veya merkezi sistemle ısınma sağlayan petek ısınma problemi ile karşılaşmaktadır. Peteklerin ısınmama sorunu tesisat içinde bulunan suyun çamurlaşıp petek gözlerini tıkaması ile baş gösterir. Bu sorun Türkiye de oldukça fazla görülen bir sorundur. Tıkanan petekler ısınmada büyük problemler çıkartması ile kombi servisi hizmeti sağlayan firmalar petek temizleme hizmetini de beraberinde müşteriye sunabilmektedir. Özel petek temizlemek için hazırlanan kimyasal karışımları ile peteğinize ve kombiye zarar vermeksizin tıkanmış bölgeleri yıkama makinesi ile çözülmesini sağlanmaktadır.

Petekler neden kirlenir, tıkanır?  Sorusuna cevap olarak önce petek kalitesinden bahsedelim. Markasız kalitesiz malzemeden imal edilen radyatör petekler daha sık tıkanıklıklara neden olduğunu saha ekiplerimiz sıklıkla karşılaşmaktadır. Diğer bir neden ise kalorifer boru hattının kalitesi ile tıkanıklık ve çamurlaşma meydana gelir. Avrupa standartları gereği kalorifer sisteminde kullanılacak borunun oksijen bariyerli olması şart koşulmuştur. Türkiye de tesisatçıların çoğunluğu yüksek maliyetlerden dolayı bu kurala uymamaktadırlar.

Petek Temizleme nasıl yapılır

Petek yıkama makinesi ile çözücü ve koruyucu iki çeşit kimyasal kullanılır. Evinizde bulunan tüm petekleri temizlemek için banyoda bulunan radyatörden bağlantıları sökülerek yıkama makinesine bağlanır. Banyo dan gidiş dönüş hattına bağlanan cihaz ile evde bulunan tüm petekler açılarak ilk önce sistemde bulunan pis suyun boşaltılması yapılır. Ardından tüm petekler kapatılır ve sırası ile en son petekten başlanarak son petek açılır banyoda bulunan cihaz sadece son petek üzerinde kimyasal çözücü kullanılarak sirkülasyon yaptırılır. Bu işlem 10-15 dk sürer ve hemen diğer petek vanaları açılır tekrar 10-15 dk sirkülasyon yapılır. Tüm petekler böyle sırası ile açılarak temizlenir. Son olarak kirli su dökülüp cihazın içerisine koruyucu kimyasal katılarak 15-20 dk sistemde dolaştırılır.

Temizleme işlemi bittikten sonra kaliteli ısınma alınması için petekler üzerinde degaj ayarı yapılmaktadır.

petek temizliği petek temizleme petek yıkama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button