Bu yazımızda protherm leopard modeli cihazlarda karşılaşılan F9 Hatası nedir? bu durumda neler yapılmalı açıklamaya çalışacağım.

Bu konuyu okuyor iseniz protherm marka kombinizin ekranında F9 Arıza kodu alıyor olmalısınız.  Evet sözü dolaştırmadan protherm F9 arıza kodu anlamı ”Hava akış sivici kontak hatasıdır” Şimdi aşağıda hava akış sivici nedir? cihazın neresindedir? gibi aklınızda olan sorularınıza cevaplıyoruz.

Hava akış sivicinin bir diğer adı ”Prosestat” dediğimiz parçadır. Bu parça görünümü farklı da olsa tüm kombi cihazlarında vardır. Görevi fan motoru’nun düzgün çalışıp çalışmadığını elektronik karta bildirir. Şöylede açıklayabiliriz eğer elektronik kart fan motoruna elektrik gönderdiği halde ”Prosestat” kontak açmıyor ise cihaz arızaya geçecektir. Yani hava sivici bir nevi fan motorunun bekçisidir.

Protherm hava sivici cihazın neresindedir? Sorusu yukarıda yazılandan anladığınız gibi hemen fan motorunun yanındadır. Fan motorundan çıkan şeffaf hortumu takip ettiğinizde prosestatı görürsünüz. Protherm f9 arıza kodu alıyor iseniz cihazı çalıştırdığınızda fan hiç çalışmıyorsa hava sivicine bağlı iki soket kablolardan birisini çıkartığınızda fan motoru çalışıyor ise prosestat arızalanmış yenisi ile değiştirilmelidir. İki çeşit hava sivici resimleri aşağıdadır.

Lütfen sizler için yazdığımız bu konudan protherm f9 hatası için istediğiniz bilgiyi bulduysanız. Emeğimizin karşılığı olarak konu altından yorum yazmayı çok görmeyiniz.

prosestat

siyah-prosestat